نکات آموزشی

نکات آموزشی

pretty-351884_640-600x330 (2)41cixwdj3vl__sy355_201210231010645564551_1_1383139068danfoss_pressure_kp_big

برای افزایش فشار آب خانگی از چندین روش استفاده می شود که در اینجا سعی داریم به بررسی این روشها پرداخته و معایب و محاسن هر کدام بیان شود….

1– استفاده از منبع تحت فشار و پرشر دیجیتال pc1

2 – استفاده از ست کنترل یا اصطلاحا دیجیتال و در اصل سیستم پرشر فلو

3 -استفاده از منبع تحت فشار و پرشر سوییچ مکانیکی

4– استفاده از منبع تحت فشار و اینورتر

5-  انتخاب منبع  تحت فشار و پمپ مناسب برای ساختمان (در حال بروز رسانی)

 

توجه :کپی برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است


1 استفاده از منبع تحت فشار و پرشر دیجیتال Hedfix pc1

اتوماتیک پمپ # اتوماتیک دیجیتال پمپ# پرشر دیجیتال پمپ #

معایبی که سیستم اتومات مکانیکی ومنبع تحت فشار دارد ما را برآن داشت تا کنترلری طراحی کنیم که جایگزین پرشر سوییچ های  مکانیکی شده و در عین مقرون به صرفه بودن کارایی بالایی داشته باشد.

از رو برای اولین بار در ایران اقدام به طراحی این سیستم شد و پس از مدت زیادی تست و بررسی به بازار عرضه شد.

تنظیم فشار :در کنترلر pc1 سنسور فشار روی پنج راهه دقیقا جای اتومات مکانیکی  نصب می شود و اندازه گیری فشار بصورت دیجیتال بوده که هم دقت سیستم را بسیار افزایش می دهد و هم تنظیمات فشار را بسیار راحت می کند.

تا جایی که هنگام نصب با دانستن ارتفاع ساختمان و حداکثر هد(فشار) پمپ به راحتی و بدون صرف وقت زیاد و بدون انجام سعی و خطا این امر ممکن می گردد.

فشار قطع حداکثر تا 10 بار قابل تنظیم است.این فشار برای حداکثر ارتفاع حدود 70 متر مناسب است.

تنظیم اختلاف فشار : تنظیم اختلاف فشار نیز راحت و تنها با یک پارامتر در دستگاه قابل دسترسی است و از 0.3 تا 5 بار قابلیت تنظیم دارد.

پارامتر اختلاف فشار و تنظیم دقیق آن ،مساله مهمی برای کاهش نوسان فشار در طبقات بالای ساختمان است که در مواردی که از آبگرمکن دیواری یا پکیج استفاده می شود باعث گرم و سرد شدن آبگرم مصرفی می شود در اینجا با تنظیم بهینه و دیجیتال آن،به نوسان فشار بسیار کمتری نسبت به پرشر سوییچهای مکانیکی میتوان دست یافت.(این پارامتر به معنای این است که فشار آب به چه اندازه از فشار استاپ پمپ که کمتر شد پمپ دوباره استارت شود.)

خشک شدن پمپ : در کنترلر pc1  با تنظیم جریان بی آبی موتور و با توجه به فشار ، خشک شدن پمپ تشخیص داده میشود و بعد از زمان مشخصی پمپ خاموش شده و خطای بی آبی می دهد و طبق زمان بندی دلخواه پمپ دوباره استارت شده تا به شرایط عادی برگردد.

عمر کنترلر و ضربه قوچ : از آنجایی که درون این کنترلر بجای کنتاکت(رله) از ssr استفاده شده قطع و وصل پمپ تاثیری بر عمر آن ندارد و همچنین قابلیت راه اندازی و استاپ نرم را ایجاد کرده که به نوبه خود باعث حذف ضربات قوچ و بی صدا شدن سیستم می شود.

حفاظت از پمپ : با قابلیت اندازه گیری آمپر موتور در این کنترلر، زمانیکه پمپ جام کند یا به هر علتی جریان از آمپر نامی موتور تجاوز کند،سیستم خطا داده و موتور را حفاظت می کند.

جلوگیری از جام کردن پمپ(خودسرویس) : در فصل زمستان در بعضی از منازل ،فشار آب شهری  افزایش پیدا کرده و بستگی به نحوه لوله کشی ،ممکن است پمپ برای زمان طولانی وارد مدار نشود و از آنجا که کلگی اکثر پمپها از جنس چدن است سکون آب باعث زنگ زدگی کلگی و چسبیدن پروانه به کلگی میشود و همین امر باعث جام کردن پمپ می شود که نیاز به باز شدن وسرویس کلگی خواهد داشت.همچنین بلبرینگهای  پمپ دارای گریس داخل خود هستند که اگر مدت طولانی به گردش در نیایند با نفوذ رطوبت محیط به نواحی که آغشته به گریس نیست سبب زنگ زدگی شده و بلبرینگ از بین خواهد رفت که در خیلی از موارد صدای ناهنجار پمپ مربوط به همین خرابی بلبرینگهای پمپ هست.

در کنترل pc1  در صورتی که به مدت 24 ساعت پمپ استارت نشود به مدت زمان مشخص که در دستگاه تنظیم میشود ،دستگاه پمپ را استارت می کند که نیاز به سرویس پمپ را در آینده خواهد کاست. 

منبع تحت فشار: در این سیستم وجود منبع لازم است ولی می توان از حجم کمتری از منبع در مقایسه با سیستم مکانیکی استفاده کرد و نکته مهم اینکه در صورت کم شدن فشار باد منبع و استارت استاپ مکرر پمپ ،کنترلر خطای اضافه جریان موتور یا ایراد منبع انبساط خواهد داد و از آسیب دیدن پمپ جلوگیری خواهد شد.

و همچنین می توان با تنظیم فشار بطوریکه فشار بالای سیستم(فشار خاموش شدن پمپ) نزدیک به هد حداکثری پمپ باشد اثرات کاهش باد منبع را کم کرده و سیستم دچار نوسان خاموش روشن شدن زیاد ،در زمان خرابی منبع نشود.

در عکس اول نصب دو عدد کنترلر برای دو موتور 2 اسب پنتاکس دیده می شود این پروژه برای 21 واحد در 5 طبقه انجام شده است.

تنظیمات فشار بگونه ای صورت گرفته تا ابتدا یک پمپ استارت شود و در صورت کاهش بیشتر فشار ،پمپ دوم وارد مدار شود که در اکثر مواقع یک پمپ کفایت میکند . لازم به ذکر است سیستم قبلا دارای تابلو برق وپرشر دانفوس بود که در اثر خرابی منبع و استارت زیاد ،دو پمپ قبلی سوخته بودند دو عدد pc1 جایگزین تابلویی که در عکس مشاهده میشود، شده است.

عکسهای بعدی نصب کنترلر هدفیکس برای پمپ 1.5 و 2 اسب است.

pump2  photo_2016-10-21_02-32-42photo_2016-12-14_09-13-06photo_2016-12-14_11-50-21

 

در صورت داشتن سوال یا دیدگاهی می توانید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید یا با شماره 09366200584 تماس بگیرید.